International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1208CSTR
IRU1208CSTR picture photo
Mfg. Part Number
IRU1208CSTR
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC
Datasheet Download
IRU1208CSTR.pdf
Availability of IRU1208CSTR
QUANTITY
IRU1208CSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1208CSTR
Internal Part NumberEIS-IRU1208CSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - OutputAdjustable
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1208CSTR
IRU1208CSTR Details Description
Related parts for IRU1208CSTR
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMZ PLUG STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SEMI CONDUCTOR FUSE 1000VAC 300A datasheet.pdf
EVAL MODUOLE FOR DRV8432 datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12MM 12-24VDC datasheet.pdf