| Internal Part Number | EIS-IS15DBFP4RGB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | 64x32 LCD Appl Notes | |
| Video File | OLED Pushbutton in Action NKK SmartSwitch™ - Another Geek Moment | DigiKey | |
| RoHS Information | AT, IS Series, Cert of Compliance | |
| Featured Product | 64 x 32 LCD SmartSwitch™ and SmartDisplay™ Switches | |
| 3D Model | IS15DBFP4RGB | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IS01 Series 03/Nov/2014 | |
| Type | Pushbutton, LCD | |
| Style | Standard, High Resolution | |
| Display Mode | Black and White, FSTN Positive | |
| LED Color | Red - Green - Blue | |
| Viewing Area | 15.0mm L x 10.8mm W | |
| Face Size | 23.13mm L x 20.59mm W | |
| Pixel Format | 64 x 32 | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 12VDC | |
| Supply Voltage | 4.9 ~ 5.1VDC | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Operating Temperature | -15°C ~ 50°C | |
| Operating Force | 2.0 Newtons | |
| LED Forward Current | 10, 10, 10mA | |
| LED Forward Voltage | 2.1, 3.3, 3.3VDC | |
| Travel Range | 4.5mm | |