ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16100C1-7BL-TR
IS42S16100C1-7BL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16100C1-7BL-TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA
Datasheet Download
IS42S16100C1-7BL-TR.pdf
Availability of IS42S16100C1-7BL-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S16100C1-7BL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16100C1-7BL-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16100C1-7BL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size16M (1M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case60-TFBGA
Supplier Device Package60-TFBGA (6.4x10.1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16100C1-7BL-TR
IS42S16100C1-7BL-TR Details Description
Related parts for IS42S16100C1-7BL-TR
IC REG SWTCHD CAP 3.3V 20HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 150MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 105A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
RES SMD 0.274 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf