ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16100H-6BL-TR
IS42S16100H-6BL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16100H-6BL-TR
Brief Description
IC SDRAM 16MBIT 60BGA
Datasheet Download
IS42S16100H-6BL-TR.pdf
Availability of IS42S16100H-6BL-TR
QUANTITY
IS42S16100H-6BL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16100H-6BL-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16100H-6BL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size16M (1M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case60-TFBGA
Supplier Device Package60-TFBGA (6.4x10.1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16100H-6BL-TR
IS42S16100H-6BL-TR Details Description
Related parts for IS42S16100H-6BL-TR
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS VERT DUAL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC IF FRONT END AM/FM/HD 48TQFP datasheet.pdf
GASKT FAB/FOAM 15.2X457.2MM BELL datasheet.pdf
RES 200M OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf