ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16800D-7B-TR
IS42S16800D-7B-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16800D-7B-TR
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54BGA
Datasheet Download
IS42S16800D-7B-TR.pdf
Availability of IS42S16800D-7B-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S16800D-7B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16800D-7B-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16800D-7B-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-MiniBGA (8x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16800D-7B-TR
IS42S16800D-7B-TR Details Description
Related parts for IS42S16800D-7B-TR
JUMPER-H1507TR/A2015G/H1505TR 2" datasheet.pdf
PHOTOCELL 10K-50K OHM 4.20MM datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 4IN 4OUT PNP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BANANA PLUG 14-16AWG RED datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf