ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42VS16100C1-10TL
IS42VS16100C1-10TL picture photo
Mfg. Part Number
IS42VS16100C1-10TL
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 16MBIT 100MHZ 50TSOP
Datasheet Download
IS42VS16100C1-10TL.pdf
Availability of IS42VS16100C1-10TL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42VS16100C1-10TL Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42VS16100C1-10TL
Internal Part NumberEIS-IS42VS16100C1-10TL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package117
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size16M (1M x 16)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case50-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package50-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42VS16100C1-10TL
IS42VS16100C1-10TL Details Description
Related parts for IS42VS16100C1-10TL
BOARD CL4424-100-232 RS232 W/DB9 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf