Intel KC80526LY500256SL545
KC80526LY500256SL545 picture photo
Mfg. Part Number
KC80526LY500256SL545
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MOB PENTIII 500MHZ 495BGA
Datasheet Download
KC80526LY500256SL545.pdf
Availability of KC80526LY500256SL545
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KC80526LY500256SL545 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC80526LY500256SL545
Internal Part NumberEIS-KC80526LY500256SL545
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMobile Pentium III
PackagingTray
Core Processor-
Number of Cores/Bus Width-
Speed500MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case495-BBGA
Supplier Device Package495-BGA (31x27.2)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC80526LY500256SL545
Related LinksKC80526LY5, KC80526LY500256SL545 Datasheet, Intel Distributor
KC80526LY500256SL545 Details Description
Related parts for KC80526LY500256SL545
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 16B 533MHZ 289BGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf