Panasonic Electric Works JM1AN-P-DC24V-F
JM1AN-P-DC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
JM1AN-P-DC24V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Datasheet Download
JM1AN-P-DC24V-F.pdf
Availability of JM1AN-P-DC24V-F
QUANTITY
JM1AN-P-DC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JM1AN-P-DC24V-F
Internal Part NumberEIS-JM1AN-P-DC24V-F
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJM Series 21/Oct/2015
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance640 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JM1AN-P-DC24V-F
Related LinksJM1AN-P, JM1AN-P-DC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JM1AN-P-DC24V-F Details Description
Related parts for JM1AN-P-DC24V-F
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL W/SKT datasheet.pdf
240W 12 20 A DC/DC CONV datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf