ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS43TR16256A-15HBL-TR
IS43TR16256A-15HBL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS43TR16256A-15HBL-TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR3 4GB 96BGA
Datasheet Download
IS43TR16256A-15HBL-TR.pdf
Availability of IS43TR16256A-15HBL-TR
QUANTITY
IS43TR16256A-15HBL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS43TR16256A-15HBL-TR
Internal Part NumberEIS-IS43TR16256A-15HBL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDDR3 Memory Solutions
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size4G (256M x 16)
Speed667MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case96-TFBGA
Supplier Device Package96-TWBGA (9x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS43TR16256A-15HBL-TR
IS43TR16256A-15HBL-TR Details Description
Related parts for IS43TR16256A-15HBL-TR
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
S F JAX datasheet.pdf
IC CHARGER LI+ 12-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W TO220AB datasheet.pdf