Vishay/Dale RN50C1840BBSL
RN50C1840BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1840BBSL
Brief Description
RES 184 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1840BBSL.pdf
Availability of RN50C1840BBSL
QUANTITY
RN50C1840BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1840BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1840BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1840BBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1840BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1840BBSL Details Description
Related parts for RN50C1840BBSL
SWITCH SPST SEALED 4 SEC 50V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DEMO PLATFORM M16C 20MHZ datasheet.pdf
RVDS 4.1 PROFESSIONAL FL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 38POS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP ESV datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf