ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS45S16800B-7TLA1
IS45S16800B-7TLA1 picture photo
Mfg. Part Number
IS45S16800B-7TLA1
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS45S16800B-7TLA1.pdf
Availability of IS45S16800B-7TLA1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS45S16800B-7TLA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS45S16800B-7TLA1
Internal Part NumberEIS-IS45S16800B-7TLA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package108
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS45S16800B-7TLA1
IS45S16800B-7TLA1 Details Description
Related parts for IS45S16800B-7TLA1
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf