ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61DDB42M18-250M3L
IS61DDB42M18-250M3L picture photo
Mfg. Part Number
IS61DDB42M18-250M3L
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
IS61DDB42M18-250M3L.pdf
Availability of IS61DDB42M18-250M3L
QUANTITY
IS61DDB42M18-250M3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61DDB42M18-250M3L
Internal Part NumberEIS-IS61DDB42M18-250M3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceCommon I/O
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61DDB42M18-250M3L
IS61DDB42M18-250M3L Details Description
Related parts for IS61DDB42M18-250M3L
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP QUAD PROGR THRES 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 3A FASTON datasheet.pdf