ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61NLP204818A-166TQ-TR
IS61NLP204818A-166TQ-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS61NLP204818A-166TQ-TR
Brief Description
IC SRAM 36MB 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IS61NLP204818A-166TQ-TR.pdf
Availability of IS61NLP204818A-166TQ-TR
QUANTITY
IS61NLP204818A-166TQ-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61NLP204818A-166TQ-TR
Internal Part NumberEIS-IS61NLP204818A-166TQ-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (2M x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61NLP204818A-166TQ-TR
IS61NLP204818A-166TQ-TR Details Description
Related parts for IS61NLP204818A-166TQ-TR
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W SGL 3.3VOUT SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 20A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 180POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf