ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61NVP51236B-200B3I
IS61NVP51236B-200B3I picture photo
Mfg. Part Number
IS61NVP51236B-200B3I
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61NVP51236B-200B3I.pdf
Availability of IS61NVP51236B-200B3I
QUANTITY
IS61NVP51236B-200B3I Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61NVP51236B-200B3I
Internal Part NumberEIS-IS61NVP51236B-200B3I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-TFBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61NVP51236B-200B3I
IS61NVP51236B-200B3I Details Description
Related parts for IS61NVP51236B-200B3I
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 1MM 30POS CABLE CRIMP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 22POS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/3W 0603 datasheet.pdf