ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61QDB21M18A-250M3L
IS61QDB21M18A-250M3L picture photo
Mfg. Part Number
IS61QDB21M18A-250M3L
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MB 250MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61QDB21M18A-250M3L.pdf
Availability of IS61QDB21M18A-250M3L
QUANTITY
IS61QDB21M18A-250M3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61QDB21M18A-250M3L
Internal Part NumberEIS-IS61QDB21M18A-250M3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QUAD
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-LFBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61QDB21M18A-250M3L
IS61QDB21M18A-250M3L Details Description
Related parts for IS61QDB21M18A-250M3L
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 125V 200MA SOD80 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED MODULE WHITE, 36 LEDS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
WIRE DEPRESSOR datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf