ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61QDP2B451236A-400M3L
IS61QDP2B451236A-400M3L picture photo
Mfg. Part Number
IS61QDP2B451236A-400M3L
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MB 400MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61QDP2B451236A-400M3L.pdf
Availability of IS61QDP2B451236A-400M3L
QUANTITY
IS61QDP2B451236A-400M3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61QDP2B451236A-400M3L
Internal Part NumberEIS-IS61QDP2B451236A-400M3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QUADP
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-LFBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61QDP2B451236A-400M3L
IS61QDP2B451236A-400M3L Details Description
Related parts for IS61QDP2B451236A-400M3L
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT/STOR REGSTR 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO 8POS GOLD 24V datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR LNGSHFT 70500888 datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-3PF/ISOWATT 218 datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.79A 47 MOHM datasheet.pdf