ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61VPS204836B-250B3LI
IS61VPS204836B-250B3LI picture photo
Mfg. Part Number
IS61VPS204836B-250B3LI
Brief Description
IC SRAM 72M 250MHZ 165BGA
Datasheet Download
IS61VPS204836B-250B3LI.pdf
Availability of IS61VPS204836B-250B3LI
QUANTITY
IS61VPS204836B-250B3LI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61VPS204836B-250B3LI
Internal Part NumberEIS-IS61VPS204836B-250B3LI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-TFBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61VPS204836B-250B3LI
IS61VPS204836B-250B3LI Details Description
Related parts for IS61VPS204836B-250B3LI
IC MEM FIFO 2048X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
200UF 3V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf