NKK Switches KP0115ANAKG03CF-1TJB
KP0115ANAKG03CF-1TJB picture photo
Mfg. Part Number
KP0115ANAKG03CF-1TJB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V
Datasheet Download
KP0115ANAKG03CF-1TJB.pdf
Availability of KP0115ANAKG03CF-1TJB
QUANTITY
KP0115ANAKG03CF-1TJB Order Process
Ship out your order
Specifications of KP0115ANAKG03CF-1TJB
Internal Part NumberEIS-KP0115ANAKG03CF-1TJB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelKP0115ANAKG03CF-1TJB
PCN Design/SpecificationKP Series Material 16/Mar/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKP
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life5,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP0115ANAKG03CF-1TJB
Related LinksKP0115ANAK, KP0115ANAKG03CF-1TJB Datasheet, NKK Switches Distributor
KP0115ANAKG03CF-1TJB Details Description
Related parts for KP0115ANAKG03CF-1TJB
RES SMD 0.009 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FET RF N-CH 860MHZ 50V TO272-4 datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf