Vicor Corporation VI-24V-CU-F1
VI-24V-CU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CU-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VI-24V-CU-F1.pdf
Availability of VI-24V-CU-F1
QUANTITY
VI-24V-CU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CU-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CU-F1
Related LinksVI-24V, VI-24V-CU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CU-F1 Details Description
Related parts for VI-24V-CU-F1
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CABLE PROX SENS 4 WIRE 10M datasheet.pdf
IC 4PORT HUB FOR USB SRLEE32LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf