Intersil IS82C55AZ96
IS82C55AZ96 picture photo
Mfg. Part Number
IS82C55AZ96
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC
Datasheet Download
IS82C55AZ96.pdf
Availability of IS82C55AZ96
QUANTITY
IS82C55AZ96 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS82C55AZ96
Internal Part NumberEIS-IS82C55AZ96
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Number of I/O24
InterfaceParallel
Interrupt OutputNo
Features-
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink2.5mA
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS82C55AZ96
Related LinksIS82C, IS82C55AZ96 Datasheet, Intersil Distributor
IS82C55AZ96 Details Description
Related parts for IS82C55AZ96
IC REG LDO 2.5V/3.3V 7SPAK datasheet.pdf
OSC XO 33.868MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIAC 700V 25A RD-91 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 250MW datasheet.pdf