Murata Electronics North America RCE5C2A120J0M1H03A
RCE5C2A120J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A120J0M1H03A
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A120J0M1H03A.pdf
Availability of RCE5C2A120J0M1H03A
QUANTITY
RCE5C2A120J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A120J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A120J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A120J0M1H03A
Related LinksRCE5C2A12, RCE5C2A120J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A120J0M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C2A120J0M1H03A
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GROUND MAN PLUS - GROUND MONITOR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
KAB.SERCOS6.0 + F-SMA/PCI.DIN; 1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf