XP Power ISA1212-H
ISA1212-H picture photo
Mfg. Part Number
ISA1212-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT
Datasheet Download
ISA1212-H.pdf
Availability of ISA1212-H
QUANTITY
ISA1212-H Order Process
Ship out your order
Specifications of ISA1212-H
Internal Part NumberEIS-ISA1212-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesISA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISA1212-H
Related LinksISA1, ISA1212-H Datasheet, XP Power Distributor
ISA1212-H Details Description
Related parts for ISA1212-H
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.85V LOW TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC SERDES LVDS 10BIT BUS 49-FBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DL GOLD datasheet.pdf