Vishay/Dale ISC1210BN120K
ISC1210BN120K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 175MA 2.3 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210BN120K.pdf
Availability of ISC1210BN120K
QUANTITY
ISC1210BN120K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN120K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN120K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN120K
Related LinksISC121, ISC1210BN120K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN120K Details Description
Related parts for ISC1210BN120K
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
IDC CABLE - MPK20K/MC20G/X datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 3.3333K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 18W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A LO PROFILE datasheet.pdf