Vishay/Dale ISC1210BN150K
ISC1210BN150K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210BN150K.pdf
Availability of ISC1210BN150K
QUANTITY
ISC1210BN150K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN150K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN150K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating165mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN150K
Related LinksISC121, ISC1210BN150K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN150K Details Description
Related parts for ISC1210BN150K
IC VREF SERIES 5V 8SO datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3"L X 2"W 10PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOMICRO 5-24VDC 20MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 37UH SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II 12POS W/CLIP ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf