Vishay/Dale ISC1210BN150K
ISC1210BN150K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210BN150K.pdf
Availability of ISC1210BN150K
QUANTITY
ISC1210BN150K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN150K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN150K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating165mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN150K
Related LinksISC121, ISC1210BN150K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN150K Details Description
Related parts for ISC1210BN150K
CONN RECEPT 60POS 1.27MM STR SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN PIN COMBO-D 12-14AWG CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 400MW SOD2 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROLLR SENSOR NPN OUTPT 24VDC datasheet.pdf
CARD GUIDE HORZ 6X0.078" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf