Vishay/Dale ISC1210BN6R8J
ISC1210BN6R8J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN6R8J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 205MA 1.6 OHM
Datasheet Download
ISC1210BN6R8J.pdf
Availability of ISC1210BN6R8J
QUANTITY
ISC1210BN6R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN6R8J
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN6R8J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating205mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN6R8J
Related LinksISC121, ISC1210BN6R8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN6R8J Details Description
Related parts for ISC1210BN6R8J
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf