Vishay/Dale ISC1210EB1R5K
ISC1210EB1R5K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB1R5K
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM
Datasheet Download
ISC1210EB1R5K.pdf
Availability of ISC1210EB1R5K
QUANTITY
ISC1210EB1R5K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB1R5K
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB1R5K
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB1R5K
Related LinksISC121, ISC1210EB1R5K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB1R5K Details Description
Related parts for ISC1210EB1R5K
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 20 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
OSC XO 16.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf