Vishay/Dale ISC1210EB270K
ISC1210EB270K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 125MA 3.3 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210EB270K.pdf
Availability of ISC1210EB270K
QUANTITY
ISC1210EB270K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB270K
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating125mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB270K
Related LinksISC121, ISC1210EB270K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB270K Details Description
Related parts for ISC1210EB270K
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB 50 OHM 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER PROG 48TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CMOS DUAL 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT PIN datasheet.pdf