Vishay/Dale ISC1210ER1R0J
ISC1210ER1R0J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210ER1R0J
Brief Description
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD
Datasheet Download
ISC1210ER1R0J.pdf
Availability of ISC1210ER1R0J
QUANTITY
ISC1210ER1R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210ER1R0J
Internal Part NumberEIS-ISC1210ER1R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesISC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210ER1R0J
Related LinksISC121, ISC1210ER1R0J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210ER1R0J Details Description
Related parts for ISC1210ER1R0J
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 6A TO-220 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220-3 datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 5C GUIDE datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 250 VDC RADIA datasheet.pdf