Vishay/Dale ISC1210ER390K
ISC1210ER390K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210ER390K
Brief Description
FIXED IND 39UH 105MA 5.9 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210ER390K.pdf
Availability of ISC1210ER390K
QUANTITY
ISC1210ER390K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210ER390K
Internal Part NumberEIS-ISC1210ER390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.9 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210ER390K
Related LinksISC121, ISC1210ER390K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210ER390K Details Description
Related parts for ISC1210ER390K
CABLE HDMI-M TO DVI-M 10'GOLD datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD523 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf