Vishay/Dale ISC1210SY1R2K
ISC1210SY1R2K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210SY1R2K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 390MA 650 MOHM
Datasheet Download
ISC1210SY1R2K.pdf
Availability of ISC1210SY1R2K
QUANTITY
ISC1210SY1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210SY1R2K
Internal Part NumberEIS-ISC1210SY1R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant110MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210SY1R2K
Related LinksISC121, ISC1210SY1R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210SY1R2K Details Description
Related parts for ISC1210SY1R2K
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN TERM TIN 14/16AWG datasheet.pdf
TERM JCT DOUBLE SPLICE SZ 20 datasheet.pdf
FUSE 125A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
INDUCTOR 180 UH datasheet.pdf