Vishay/Dale ISC1210SY8R2J
ISC1210SY8R2J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210SY8R2J
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
Datasheet Download
ISC1210SY8R2J.pdf
Availability of ISC1210SY8R2J
QUANTITY
ISC1210SY8R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210SY8R2J
Internal Part NumberEIS-ISC1210SY8R2J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210SY8R2J
Related LinksISC121, ISC1210SY8R2J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210SY8R2J Details Description
Related parts for ISC1210SY8R2J
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM DO204AL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 220MA 2.99 OHM datasheet.pdf