Vishay/Dale ISC1812BN100J
ISC1812BN100J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812BN100J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM
Datasheet Download
ISC1812BN100J.pdf
Availability of ISC1812BN100J
QUANTITY
ISC1812BN100J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812BN100J
Internal Part NumberEIS-ISC1812BN100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating279mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812BN100J
Related LinksISC181, ISC1812BN100J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812BN100J Details Description
Related parts for ISC1812BN100J
TRIMMER 5K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP TACT RECT BLK/FROST WHT LENS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPTER 115V 45 LEDS datasheet.pdf