Vishay/Dale ISC1812BN271K
ISC1812BN271K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812BN271K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 101MA 6.9 OHM
Datasheet Download
ISC1812BN271K.pdf
Availability of ISC1812BN271K
QUANTITY
ISC1812BN271K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812BN271K
Internal Part NumberEIS-ISC1812BN271K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating101mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.9 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812BN271K
Related LinksISC181, ISC1812BN271K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812BN271K Details Description
Related parts for ISC1812BN271K
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 3.1A DPAK datasheet.pdf
SW IND PB RND BK SILVER SLD LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf