Vishay/Dale ISC1812BN2R7J
ISC1812BN2R7J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812BN2R7J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM
Datasheet Download
ISC1812BN2R7J.pdf
Availability of ISC1812BN2R7J
QUANTITY
ISC1812BN2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812BN2R7J
Internal Part NumberEIS-ISC1812BN2R7J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating378mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812BN2R7J
Related LinksISC181, ISC1812BN2R7J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812BN2R7J Details Description
Related parts for ISC1812BN2R7J
CONN RECEPT PIN .065-.082" .159" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 1.25GBPS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE AXIAL PORT 8-SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 5POS CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 213VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf