Vishay/Dale ISC1812BN5R6J
ISC1812BN5R6J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812BN5R6J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Datasheet Download
ISC1812BN5R6J.pdf
Availability of ISC1812BN5R6J
QUANTITY
ISC1812BN5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812BN5R6J
Internal Part NumberEIS-ISC1812BN5R6J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812BN5R6J
Related LinksISC181, ISC1812BN5R6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812BN5R6J Details Description
Related parts for ISC1812BN5R6J
RES 75 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
RES FUSE 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight, Camera Flash 12-DFN (3x3) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf