Vishay/Dale RN65D2004FB14
RN65D2004FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2004FB14
Brief Description
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2004FB14.pdf
Availability of RN65D2004FB14
QUANTITY
RN65D2004FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2004FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2004FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2004FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2004FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2004FB14 Details Description
Related parts for RN65D2004FB14
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/HDP14H datasheet.pdf
IC TIMER CTRL TRIAC/RELAY 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 50V TO-247AD datasheet.pdf