Vishay/Dale ISC1812EB121J
ISC1812EB121J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB121J
Brief Description
FIXED IND 120UH 139MA 3.64 OHM
Datasheet Download
ISC1812EB121J.pdf
Availability of ISC1812EB121J
QUANTITY
ISC1812EB121J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB121J
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB121J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating139mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.64 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB121J
Related LinksISC181, ISC1812EB121J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB121J Details Description
Related parts for ISC1812EB121J
IC CLK BUFFER 2:4 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SOT89-3 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK CHIP LOW POWER 64-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 12MSOP datasheet.pdf
FET RF LDMOS 150W H36248-2 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 41POS datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf