Vishay/Dale ISC1812EB150K
ISC1812EB150K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 252MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812EB150K.pdf
Availability of ISC1812EB150K
QUANTITY
ISC1812EB150K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB150K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating252mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB150K
Related LinksISC181, ISC1812EB150K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB150K Details Description
Related parts for ISC1812EB150K
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SON datasheet.pdf