Vishay/Dale ISC1812EB5R6J
ISC1812EB5R6J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB5R6J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EB5R6J.pdf
Availability of ISC1812EB5R6J
QUANTITY
ISC1812EB5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB5R6J
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB5R6J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB5R6J
Related LinksISC181, ISC1812EB5R6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB5R6J Details Description
Related parts for ISC1812EB5R6J
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 50MA SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LP2N 5.00/46 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf