Vishay/Dale ISC1812EB6R8K
ISC1812EB6R8K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EB6R8K
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 306MA 750 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EB6R8K.pdf
Availability of ISC1812EB6R8K
QUANTITY
ISC1812EB6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EB6R8K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EB6R8K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating306mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EB6R8K
Related LinksISC181, ISC1812EB6R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EB6R8K Details Description
Related parts for ISC1812EB6R8K
FUSE RESET PTC 25V 1.5 OHM 110C datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 920MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 43.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 65MA 27 OHM SMD datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" YEL FLOAT datasheet.pdf