Vishay/Dale ISC1812ER3R3K
ISC1812ER3R3K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER3R3K
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ER3R3K.pdf
Availability of ISC1812ER3R3K
QUANTITY
ISC1812ER3R3K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER3R3K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER3R3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating357mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant61MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER3R3K
Related LinksISC181, ISC1812ER3R3K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER3R3K Details Description
Related parts for ISC1812ER3R3K
CONN CIR FEMALE 4POS CBL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6655 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MOD RS232C 24VDC datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 176POS 8ROW R/A datasheet.pdf
PH.MODULE 36KHZ S.VIEW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 20W datasheet.pdf