Vishay/Dale ISC1812ER3R9K
ISC1812ER3R9K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER3R9K
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ER3R9K.pdf
Availability of ISC1812ER3R9K
QUANTITY
ISC1812ER3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER3R9K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER3R9K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating344mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant56MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER3R9K
Related LinksISC181, ISC1812ER3R9K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER3R9K Details Description
Related parts for ISC1812ER3R9K
RES SMD 36 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 1.6-2MM YEL WIREMNT datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 320MA SOT-23-3 datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-SUB COMBO 24X7 PIN ST PCB datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf