Vishay/Dale ISC1812ER561K
ISC1812ER561K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM
Datasheet Download
ISC1812ER561K.pdf
Availability of ISC1812ER561K
QUANTITY
ISC1812ER561K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER561K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating82mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER561K
Related LinksISC181, ISC1812ER561K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER561K Details Description
Related parts for ISC1812ER561K
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PLUG HOLE .750"DIA STL 12 PRONG datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 3WIRE SER TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125V WT FLAT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf