Vishay/Dale ISC1812ES3R3J
ISC1812ES3R3J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ES3R3J
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ES3R3J.pdf
Availability of ISC1812ES3R3J
QUANTITY
ISC1812ES3R3J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ES3R3J
Internal Part NumberEIS-ISC1812ES3R3J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating357mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant61MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ES3R3J
Related LinksISC181, ISC1812ES3R3J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ES3R3J Details Description
Related parts for ISC1812ES3R3J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 470MA 936 MOHM datasheet.pdf
IC REG BST 5V 1.5A SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
INSULATED ALUMINUM 2CONDUCTOR datasheet.pdf
CONN DIGITAL EQUALIZER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf