Vishay/Dale ISC1812ES471J
ISC1812ES471J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ES471J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 87MA 9.2 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812ES471J.pdf
Availability of ISC1812ES471J
QUANTITY
ISC1812ES471J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ES471J
Internal Part NumberEIS-ISC1812ES471J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating87mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ES471J
Related LinksISC181, ISC1812ES471J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ES471J Details Description
Related parts for ISC1812ES471J
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V 0606 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SGE-245-2-2280L 04000C SFTY EDGE datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR HORZ CE BLK 24 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
15POS M PC 830PF 4-40 datasheet.pdf