Qualtek Electronics Corp. QPSF-125-5
QPSF-125-5 picture photo
Mfg. Part Number
QPSF-125-5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 125W
Datasheet Download
QPSF-125-5.pdf
Availability of QPSF-125-5
QUANTITY
QPSF-125-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPSF-125-5
Internal Part NumberEIS-QPSF-125-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Mode Power Supplies
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesQPSF-125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 2.99" W x 1.20" H (127.0mm x 76.0mm x 30.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPSF-125-5
Related LinksQPSF-, QPSF-125-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPSF-125-5 Details Description
Related parts for QPSF-125-5
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
63320A121 WIRE STOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 8MM BLACK datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:8 48TSSOP datasheet.pdf
GROMMET RUBBER GRAY datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf