Vishay/Dale ISC1812ES820K
ISC1812ES820K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ES820K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM
Datasheet Download
ISC1812ES820K.pdf
Availability of ISC1812ES820K
QUANTITY
ISC1812ES820K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ES820K
Internal Part NumberEIS-ISC1812ES820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating156mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.86 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ES820K
Related LinksISC181, ISC1812ES820K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ES820K Details Description
Related parts for ISC1812ES820K
IC OCT D-TYPE LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC DUAL LVDS TRANSCEIVR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DRVR MOSF 2CH SYC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
THYRISTOR QFN 3X3 2L datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 15POS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf