Vishay/Dale ISC1812EU4R7K
ISC1812EU4R7K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812EU4R7K
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM
Datasheet Download
ISC1812EU4R7K.pdf
Availability of ISC1812EU4R7K
QUANTITY
ISC1812EU4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812EU4R7K
Internal Part NumberEIS-ISC1812EU4R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating336mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)620 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812EU4R7K
Related LinksISC181, ISC1812EU4R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812EU4R7K Details Description
Related parts for ISC1812EU4R7K
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAB 10SL CAP SKT CORD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 8.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 90POS datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.19A 69 MOHM SMD datasheet.pdf