Vishay/Dale ISC1812RQ391K
ISC1812RQ391K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 92MA 8.2 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812RQ391K.pdf
Availability of ISC1812RQ391K
QUANTITY
ISC1812RQ391K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ391K
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ391K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating92mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ391K
Related LinksISC181, ISC1812RQ391K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ391K Details Description
Related parts for ISC1812RQ391K
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf